Aktuálne činnosti

Školský rok 2015/2016
 
- leto v Liptovskom Jáne

  Už po 17- krát sme sa na začiatku prázdnin (4. -18.7.2015) presťahovali zo Záhoria na Chatu Aňa v Liptovskom Jáne na 15 - denný oddychovo, relaxačno, špotrovo, turisticko, zálesácky pobyt. Vysoké, Nízke Tatry, lanovky, Váh, Liptovská Mara, rafting, termálne pramene, aquaparky, kino, motokáry, bicykle, kolobežky člnkovanie na Štrbskom plese, zdolaný Kriváň, Prosiecka a Kvačianska dolina, štyri jaskyne - Demänovské, Mŕtvych netopierov, Stanišovská a samozrejme kultúra - hrady zámky, kostoly múzeá - Spišský, Kežmarský hrad,  Levoča a majster Pavol, Spišská kapitula, Vlkolínec, banícke, jaskyniarske múzeum a veľa, veľa srandy. Nezabudnuteľná Pištova opekačka, Vojtove srandy, Jakubov bowling, Ivetkin karneval, Palinov boj o život a hľadanie Okna.
Takže, o rok opäť u chatára Peťa - a ten novopostavený bar aj dúfam využijeme!

- konferencia Križovatky VII.

  Už po 8 - my krát sme sa v jeseni  15. - 16 . októbra stretli v holeli Barónka na 8. ročníku našej konferencie Križovatky VII., ktorej hlavnou témou bola  Prevýchova - trendy a inšpitácie. Konferencie sa zúčastnilo viac ako 160 účastníkov, bolo odprezentovaných 17 príspevkov v hlavnom pléne a v štyroch sekciách. Najväčší záujem účastníci už dlhodobo prejavujú o praktické témy a ukážky, ktoré je možné využiť v praxi. Nielen pracovníci reedukačných a diagnostických centier, ale aj pedagógovia, psychológovia, sociálni pracovníci, vysokoškolskí pedagógovia, študenti - to je široký záber účastníkov konferencie.
Následnný 9. ročník sa opäť uskutoční na jeseň, 13. - 14. 10. 2016.

- lyžiarsky zájazd v Jasenskej doline

  V marci 2016 (28.2. - 5 .3. ) sme sa pobrali spolu s teplým počasím - vraj učiť sa lyžovať na kopec v Jasenskej doline. Traja lyžiari dospelí a 9 nováčikov - za dva dni všetci okrem Martina - kultúrneho pracovníka a prvej pomoci lyžovali ako diabli. Dominik najlepšie kolená, Oskar najlepší štýl, Samo - striptýz na kopci, Mišo - najlepšia kondička, Stenly - najlepšia trpezlivosť. Okrem športu treba aj spoznávať a tak Kremnický hrad, mincovňa, baňa aj nábytok - to sme všetko úspešne zvládli. A keďže aj tu sú naše obľúbené termály - Turčianskoteplický aquapark sme si naplno užili. Škoda, že kopce máme tak ďaleko od Bratislavy - Svetový pohár v lyžovaní sa mohol otriasť v základoch - talentov  by bolo - Lukáš si aj lyže kúpi.

- oslava 50. výročia DCM
 
  Mladé duchom ale inak už v rokoch - 50. narodeniny - 14.4.2016 Diagnostického centra v Bratislave - Záhorskej Bystrici - veľká a nádherná oslava s Paľom Hammelom, Katkou Brychtovou a 130 hosťami - prevažne terajšími a bývalými zamestnancami, chlapcami a našimi priateľmi. Veľa sa spomínalo, trošku aj tancovalo, bilancovalo a plánovalo. Bol aj ohňostroj, šampanské, torta, darčeky a veľa, veľa krásnych živých kvetov a pán riaditeľ oslavoval tiež - ešte nie 50- ku.

- 50. ročník Celoštátnych športovách hier v Košiciach

  Skromný 5 - členný tím a tréneri Pali a Pišta išli 29.5. - 1.6. 2016 šťastie skúšať a športom k zdraviu sa hlásiť na tohtoročné športové hry. A výsledky? V ľahkej atletike prvé miesto v skoku do výšky Michal Malatinec, druhé miesto v behu na 1500 metrov - Richard Kiselička, tretie miesto v behu na 100 merov - Richatrd Kiselička, tretie miesto v štafete 4x100 metrov, 6. miesto v stolnom tenise  - Ivan Majer a celkovo štrvré miesto, keď v kolektívnych športoch sme hrali len nohejbal, to bol veľký výsledok. Všetci nám závideli nielen víťazstvá ale hlavne dobrého bojového ducha a neskutočnú súdržnosť a disciplínu našich chlapcov. Doma bola oslava - nechýbal červený koberec a torta.

- venčenie psíkov v Slobode zvierat
 
   Pani vychovávateľka Mirka to celé vymyslela a chlapcom sa to veľmi páči. Každé dva týždne chodíme cez víkendy do Slobody zvierat na Polianky venčiť opustených ale veľmi vďačných psíkov.

- exkurzia do NVÚ Sučany
 
  Byť v DCM nie je hanba ale skúsenosť a šanca. Aby to nedopadlo ešte horšie na tom musí každý klient ale aj jeho rodina trošku zapracovať. A niekedy je lepšie vidieť ako skúsiť - tak sme boli pozrieť  11.5. 2016 ako to v najozastnej "base" - NIE V TEJ NAšEJ MALEJ vyzerá. Na začiatku sme mali všetci veľký stres - prejsť kontrolou nie je jednoduché, besedovali sme s pani psychologičkou a jedným mladým mužom, ktorý je v NVÚ Sučany už skoro dva roky. A to ticho naspäť v autobuse - pobyt ako exkurzia úplne stačil - a nielen chlapcom.

- zážitkové učenie

  V rámci zážitkového učenia sa chlapci spolu so svojimi učiteľmi zúčastnili 3x besedy v Bratislavskej vedeckej cukrárni, boli v Múzeu striech, Miestnej knižnici, Ľudovom dome v Záhorskej Bystrici. V kinosále      v Auparku sledovali film a následne besedovali o bezpečnom internete, ako sa vyrábajú autá sme si boli pozrieť v závode Volkswagenu. Zúčastnili sme sa 3x výukových programov v SNG s témami - Uchovávanie sveta - rituál múzea v digitálnom veku, Umenie v pohybe a architektúra, Gotika a barok. Objavy a vynálezy, ktoré zmenili náš svet sme si pozreli v Dopravnom múzeu, boli sme na Sihoti - vodnom zdroji Bratislavy a vo Vodárenskom múzeu, absolvovali sme vzdelávací program s filmovou ukážkou v Múzeu školstva a pedagogiky. S odborným výkladom sme absolvovali návštevu Slovenského plynárenského múzea.